XXV Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej w Futsalu

Kolejny raz nasza Inspektoria była organizatorem wydarzenia Salezjańskiej Organizacji Sportowej o zasięgu ogólnopolskim. Po zeszłorocznym ORSASie, który odbył się w grudniu, przyszedł czas na rozgrywki futsalowe. Krakowski Salos gościł ponad 200 uczestników XXV Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Salezjańskiej w Futsalu z dziesięciu Stowarzyszeń Lokalnych, co dało dziewiętnaście drużyn z 4 inspektorii salezjańskich i jednej inspektorii sióstr Salezjanek. Uczestnicy przyjechali z najdalszych zakątków Polski, jak choćby drużyny z Suwałk.

Nasze spotkanie duchowo-sportowe rozpoczęliśmy 8 października na auli Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie. Uroczyste rozpoczęcie, na które przybyli zaproszeni goście oraz wszystkie zespoły wraz z trenerami i prezesami poszczególnych Salosów, rozpoczęło się od występu grupy tanecznej Escape Dance Academy. Następnie był czas na prezentacje placówek oraz przemówienia. Głos zabrał pan prof. Zbigniew Dziubiński, prezes Salos RP oraz ks. Tadeusz Mietła, który przywitał nas oficjalnie w murach seminarium. Po części uroczystej mieliśmy chwilę na rozmowy, aby następnie przejść do jadali na wspólną kolację.

Wieczorem odbył się Zarząd Salosu, na którym poruszaliśmy istotne kwestie dla funkcjonowania naszej organizacji. W serdecznym gronie mogliśmy omówić wszystkie sprawy organizacyjne związane z rozpoczętymi Igrzyskami.

W sobotę od samego rana można było zaobserwować spore poruszenie, ponieważ w tym dniu rozpoczęliśmy nasze sportowe zmagania. Po wspólnym śniadaniu i chwili dla siebie udaliśmy się na dwie hale sportowe. Nasze rozgrywki odbywały się w trzech grupach wiekowych z podziałem na dziewczęta i chłopców.

W pierwszej hali, która mieści się w OSiR Kolna grały dwie najstarsze kategorie chłopców. W kolejnej hali, znajdującej się na terenie Centrum Edukacyjnego „Radosna Nowina 2000” w Piekarach – grali najmłodsi chłopcy oraz drużyny dziewcząt.

Mecze odbywały się zgodnie z systemem „każdy z każdym”, dzięki temu spotkań było bardzo dużo, a młodzież mogła nacieszyć się grą oraz wspólną rywalizacją. Sobotnie mecze wyłoniły drużyny zwycięskie w kategoriach dziewcząt, natomiast rozgrywki w kategoriach chłopców pozwoliły wyłonić po 4 najlepsze drużyny z każdej grupy wiekowej, które następnie w niedziele rozegrały mecze: o trzecie miejsce oraz finały.

Gratulujemy wszystkich drużynom, a szczególnie zwycięzcom poszczególnych kategorii.

KLASYFIKACJA KOŃCOWA:

Kategoria C – chłopcy (roczniki 2008 i młodsi)

 1. miejsce: Salos Kraków
 2. miejsce: Salos Przeczno
 3. miejsce: Salos Róża Kutno

Kategoria B – chłopcy (roczniki 2006-2007)

 1. miejsce: Salos Róża Kutno
 2. miejsce: Salos Suwałki
 3. miejsce: SCS Amico Lubin

Kategoria A – chłopcy (roczniki 2004-2005)

 1. miejsce: Salos Róża Kutno
 2. miejsce: Salos Suwałki
 3. miejsce: Salos Kraków Piast

Kategoria B – dziewczęta (roczniki 2006-2007)

 1. miejsce: Salos Róża Kutno
 2. miejsce: Salos Żyrardów

Kategoria A – dziewczęta (roczniki 2004-2005)

 1. miejsce: Salos Przeczno (gościnnie)

Rywalizacja odbywała się w duchu fair play i we wzajemnym szacunku, co charakteryzowało wszystkich sportowców, jak również trenerów i całe sztaby.

Podczas naszego ogólnopolskiego spotkania nie zabrakło momentów modlitwy oraz wspólnej Eucharystii, której przewodniczył ksiądz Andrzej Król, Duszpasterz Młodzieżowy Inspektorii Krakowskiej pod nieobecność księdza Inspektora. Również podczas samych rozgrywek nie brakowało momentów modlitewnych, które były ważnym punktem każdego spotkania w halach sportowych.

Ostatnim punktem naszego święta była ceremonia zamykająca tegoroczne OIMS w Futsalu oraz rozdanie pucharów i medali za zajęcie poszczególnych miejsc. Nikt z Krakowa nie wyjechał bez pamiątkowego medalu, dyplomu dla drużyny, z okolicznościową koszulką i pamiątkową torbą.

Młodzież w sposób szczególny podkreślała fakt, że mogła być razem i wszystkie punkty tegorocznych rozgrywek odbywały się w jednym miejscu. Dziękuję księdzu Piotrowi Basiście SDB – ekonomowi WSDTS – za ugoszczenie nas wszystkich razem w murach Seminarium. Na jego ręce składam także podziękowania dla wszystkich naszych kleryków, którzy zaangażowali się w przeprowadzenie tych Ogólnopolskich Igrzysk. Bez oddania całego sztabu ludzi tegoroczne Igrzyska nie byłyby możliwe. Dziękuję pracującej w biurze pani Annie Strzebońskiej, która wraz z pracowniczkami Saltromu – panią Agnieszką i panią Alicją – tworzyła całe niewidoczne, ale jakże ważne zaplecze Igrzysk. Dziękuje pani Ani Furze i panu Piotrowi Kapuście za przygotowanie i poprowadzenie ceremonii otwarcia i zamknięcia Igrzysk oraz pozostałym pracownikom zaangażowanym w rozgrywki w poszczególnych halach.

Całe to ogólnopolskie wydarzenie odbiło się sporym echem m.in. dzięki działalności naszej medialnej grupy filmowej ART.43 – Salezjańska Wytwórnia Filmowa. Dzięki ich zaangażowaniu i wsparciu powstał film promujący Igrzyska oraz działalność Salezjańskiej Organizacji Sportowej, która obejmuje tysiące dzieci i młodzieży w całej Polsce. Film jest dostępny na portalu YouTube pod nazwą OIMS FUTSAL Kraków 2021 – RELACJA.

Dziękuje księdzu Romanowi Sikoniowi SDB, panu Michałowi Królowi oraz klerykowi Dominikowi Nowakowi SDB za stworzony film oraz za zaproszenie do audycji w radiu WNET. Audycja z udziałem pana prof. Zbigniewa Dziubińskiego, księdza Edwarda Plenia SDB oraz z moim udziałem, odbyła się w ramach programu Riksza Miłosierdzia prowadzonego przez księdza Romana w każdy piątek o godzinie 15:00.

OIMS w Futsalu nie odbyłby się również bez wsparcia życzliwych nam organizacji. Z serca dziękuje za udzielone nam dobro.

 • Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
 • Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej
 • Polski Związek Piłki Nożnej
 • Firma Łukosz
 • Firma POLSERO

Autor: Ks. Paweł Centnar SDB

ORGANIZATORZY

WSPÓŁORGANIZATORZY

WSPIERAJĄ NAS